Darba laiks

Muzeja ekspozīcija

Muzeja ekspozīcija ir unikāla ar to, ka pie mums lietas nav paslēptas vitrīnās aiz stikla. Šeit tu vari "salabot zobus sev un ienaidniekiem" ar zobu urbjmašīnu no 70. gadiem. Tu vari pacīkstēties ar stellēm un uzstīvēt mugurā tautas tērpu. Prom netiksi, kamēr nebūsi noķellējis rokas, rakstot ar tintes spalvu.

Muzejā atrodas arī tūrisma punkts, kurā varat atrast dažādas tūrisma kartes, arī EST.

Naukšēnu muiža
Muižas parkā dzīvo divas lauvas, kuras savas dienas vada laiski vērojot strūklaku. Tas tā, pavirši aci uzmetot. Muzeja gids tev liks ieraudzīt daudz vairāk un pavēstīt neieraugāmo.

Šeit apskatāmi valsts nozīmes kultūras pieminekļi- Muižas kungu māja, zirgu stallis, klēts, pulksteņtornis jeb siernīca un parks. Muižas parkā aug reti sastopami koki: korķa koks, Sibīrijas baltegle, valriekstu koks, kā arī aizsargājami koki – ciedra, Eiropas lapegle, sudrabkļava. Dziļāk parkā apskatāmas arī barona fon Grotes dzimtas kapenes, no kurām līdz mūsdienām gan saglabājušās tikai drupas.

Latvijas pirmās brīvvalsts laikā muižas pilī atradās zēnu audzināšanas iestāde, padomju varas gados- arodvidusskola. Mūsdienās atjaunotajā muižas kompleksā izvietota Sociālās korekcijas izglītības iestāde "Naukšēni".

MUZEJA PIEDĀVĀJUMS

tests

Eļļu degustācija Naukšēnu Cilvēkmuzejā

Rapši, ķiploki, linsēklas, dilles, ķimenes, citroni, sinepes, kanēlis – no visa, kas nav derīgs vīnu taisīšanai, naukšēnieši izspiež pēdējo suliņu un iegūst eļļu. To tu varēsi nobaudīt vēsajā Naukšēnu muižas klētī kopā ar maizīti.

      Muzejpedagoģiskā programma «Vārdu klētiņa» - senvārdu jeb vārdu, ko tagad lieto reti vai ar citu nozīmi, iepazīšana. Darbošanās pa komandām. Noslēgumā diplomi (1.-3.vietām) un konfektes. Mērķauditorija: 5.-12.klase.

Cena: 0.50 €  (pers.), ilgums apm.60 min.

Ar iepriekšēju pieteikšanos!

Muzeja suvenīru stenda piedāvājums

Naukšēnu novadā audzēti smiltsērkšķi; auksti spiestas, nerafinētas eļļas ar dažādām garšām; polimēra māla rotaslietas; rotaslietas ar latvju aizsardzības zīmēm;  pildspalvas, zīmuļi, blociņi, maisiņi u.c. - tas viss pie mums.
Laipni gaidīti!

Muzejpedagoģiskā programma - Fotoorientēšanās “Mazais loks pa Naukšēniem disko solī” 

Darbošanās komandās. Pēc kartes, fotoattēliem jāsameklē prasītā informācija par Naukšēniem. Mērķis – Naukšēnu pagasta iepazīšana,atmiņā paliekošas lietas, pašiem līdzdarbojoties. Mērķauditorija: dažādiem vecumiem. Mazākajām klasītēm komandā vajag vienu pieaugušo.

Cena: 0.50 €  (pers.), ilgums apm.60 min.

Ar iepriekšēju pieteikšanos!

Naukšēnu pagasta teikas

Lapenē pie Naukšēnu Cilvēkmuzeja, pie Doktorāta ēkas, ir uzstādīta lielizmēra grāmata, kurā ikvienam interesentam ir iespēja izlasīt teikas par Naukšēniem.

Tajā apkopotas trīspadsmit Naukšēnu pagasta teikas, kuras pierakstītas dažādās Latvijas vietās. Tās pārrakstītas no autoru Ineses Rubertes un Jāņa Tančera grāmatas «Valmieras novada teikas».  Grāmata pieejama gan ziemā, gan vasarā.

Grāmatas lasītājus lūdzam pret to izturēties saudzīgi!

Foto spēle “Iepazīsti Naukšēnu muižu caur spēli”

Darbošanās komandās. Pēc fotoattēliem jāsameklē muižas teritorijā izliktās lauviņas. Pie katras lauviņas ir viens vārds. Šie vārdi jāievieto attiecīgajās vietās iedotajās lapās tā, lai izveidotos saprotami izlasāma Naukšēnu pagasta teika. Papildus tam vēl jāizveido teikas apakšā teiciens, pareizi ievietojot burtus.

Mērķauditorija - 1.-4.klase.

Cena:  0.50 €  (pers.), ilgums apm.40 min.

Ar iepriekšēju pieteikšanos!

Foto orientēšanās “Disko solī cauri muzejam un parkam” (no 1.maija- 1.novembrim)

Caur spēli atraktīvi izspēlējot uzdotos uzdevumus, iespējams uzzināt ko jaunu par Naukšēnu novadu un dabu. Pirmā spēles daļa muzeja telpās, otrā daļa pa doktorāta parciņu.       

 Mērķauditorija: 1.-9.klase       

Cena:  0.50 €  (pers.), ilgums apm.40 min.

Ar iepriekšēju pieteikšanos!

      

Muzejpedagoģiskā programma “Dienas, kad dzima Latvija” (oktobris, novembris)

Lomu izspēle “Strīds par valsti”; stāsts par Lāčplēša kara ordeni; caur spēli iepazīšanās ar Naukšēnu novada Lāčplēša ordeņa kavalieriem; noslēgumā katrs saņem Latvijas karoga krāsas lentīti, ko piespraust pie apģērba.

Mērķauditorija: 5.-12.klase.

Cena:  0.50 €  (pers.), ilgums  - 40 min.

Ar iepriekšēju pieteikšanos!

“Rūķi rūķojas muzejā” (decembrī)

Katru gadu muzejs aicina skolēnus uz muzeju, lai ar rūķu palīdzību  pagatavotu nelielas dāvaniņas vecākiem vai draugiem! Kopā iemācamies kaut ko jaunu!

Mērķauditorija: pirmskolas vecuma bērni līdz pat 7.kl. Iespējams darboties arī vecākiem skolēniem, kā arī pieaugušajiem.

Sekot līdzi informācijai! Katru gadu programmas saturs un cena mainās. Cena atkarīga no tā, ko Rūķu darbnīcā gatavo.

Ilgums: 2 stundas.

Parciņā pie doktorāta izveidota aktīvās atpūtas un izziņas taka, kurā novietoti masīvkoka soli un galds, izveidotas 3 vides izziņas spēles (“Dzīvnieku pēdas”, “Atmiņas spēle” un “Iepazīsim kokus”), uzstādīti divi kāpelēšanas elementi no koka guļbaļķiem (līdzsvara taka un namiņš), divi lielie informatīvie stendi par augiem un dzīvniekiem, kas sastopami teritorijā un 5 mazie informatīvie stendi.

Naukšēnu Cilvēkkoks

  Ideja par naukšēniešu koku radusies, gatavojoties 2015.gada Muzeju naktīm. No sākuma radās ideja par Ilgu koku. Šī ideja pamazām apauga ar citām idejām, līdz izauga pavisam liela – līdz Naukšēnu Cilvēkkokam.

Sadarbojoties ar mākslinieku Andri Dukuru, koks uzauga doktorāta priekšā Naukšēnu novada svētkos 2015.gadā.

Katrs Naukšēnu novada iedzīvotājs – bijušais vai esošais, tam nav nozīmes, aicināts Naukšēnu Cilvēkmuzejā metāla plāksnītē “iekalt” savu vārdu, uzvārdu un iekārt šo plāksnīti Naukšēnu Cilvēkkokā.

Tā naukšēnietis un ķonietis parāda savu piederību un lepnumu par Naukšēnu novadu!

+ Šajā kokā savu kopīgo plāksnīti iekar arī jaunlaulātie, kuri darbojas Naukšēnu Cilvēkmuzeja kāzu programmā! Viņu plāksnītes atšķiras ar to, ka klāt piesieta balta lentīte!

 

 

Foto siena - ES TE BIJU... NAUKŠĒNU CILVĒKMUZEJS.

Nāc uz muzeju, meklē muzeja darbinieku, kurš tevi pie šīs sienas nofotografēs. Bilde tiks izprintēta, tai apkārt varēsi aprakstīt:
- Kas tu esi/ Kāda saistība ar Naukšēnu novadu utt.
- Tu vari būt vienkārš ekskursants vai naukšēnietis/ ķonietis (bijušais, esošais) - tam nav nozīmes!
- Tava bilde ar aprakstu paliks Naukšēnu Cilvēkmuzejā, tādējādi veidojot atmiņu albumus un mūsu kopīgo vēsturi.
Foto siena tapusi no Naukšēnu Cilvēkmuzeja krājuma - par un ap Naukšēniem un Ķoņiem.
PAGĀTNE UN TAGADNE FOTOGRĀFIJĀS UN RAKSTOS.

KĀZU PROGRAMMA 

Jaunā pāra saderības pārbaude:

  • ierodoties Naukšēnu muižā, jauno pāri ar uzrunu sagaida «baronese kā pilnvarota barona fon Grotes pārstāve»;
  • pastaiga pa muižas parku, pie reizes pārbaudot jaunā pāra zināšanas;
  • pastaiga aizved līdz klētij, kur jaunā sieva var vēl paspēt sevi iemūžināt ar citu vīrieti un barona fon Grotes testamenta nolasīšana un paslēpto bagātību meklēšana;
  • turpinājums seko siernīcā, kur pārbaudām līgavas gatavību kāzu naktij un jaunā vīra rokas drebēšanu; jaunā pāra un vedēju kopīga šampanieša garšas pārbaude;
  • tālāk visi kopā dodamies uz Naukšēnu Cilvēkmuzeju, kurš atrodas Naukšēnu Doktorātā. Tur pārbaudījumi turpinās: palīdzība mīļvārdiņu izdomāšanā pa rūvenisko; tiek izspēlēta Divu siržu spēle; Laimes akas skūpsts; palīdzam arī izvēlēties nākamo bērnu vārdus; jaunā sieva tiek nomērīta Naukšēnu pirkstos, nosvērta Naukšēnu kilogramos; kopīga ieaušana Mīlas palagā un sertifikāta iegūšana; jaunā pāra «iekāršana» Naukšēnu Cilvēkkokā; foto pie muzeja fotosienas.
  • dažu viesu pārģērbšanās un «slampāšana» pie Naukšēnu Disko mūzikas.

Jaunā pāra pārbaudījumi ir galā.

Kāzu programma ilgst apmēram 2 stundas.

Izmaksas: kāzu standartprogramma (līdz 20 personām) - 60.00 € (par katru nākamo personu - 3.00 €)


 

 

Izstādes un ekspozīcijas apskatei

P.      -

O.     - 

T.      10.00-17.00

C.      10.00-17.00

P.       10.00-18.00

S.      10.00-18.00  (1.maijs-1.oktobris)

SV.     - 

Built with Berta